Projekty domów parterowych

Decydując się na budowę domu musimy wziąć pod uwagę wiele rzeczy – położenie działki, bliskość obiektów takich jak szkoła czy przystanki komunikacji publicznej oraz cechy samego domu. O tych ostatnich decyduje wybór właściwego projektu – domy parterowe należą być może do najbardziej wymagających pod tym względem.

Domy parterowe – wady i zalety

Dobrze wybrany projekt domu parterowego jest kluczowy dla komfortu korzystania z budynku. Taki dom jest wyzwaniem dla architekta, ponieważ wymusza kompromis między energooszczędnością a atrakcyjnym projektem. W zależności od lokalnych uwarunkowań pogodowych może to mieć większe lub mniejsze znaczenie, jednak warto wziąć to pod uwagę. Pod względem oszczędności ciepła najlepsze są projekty jak najbardziej zbliżone do sześcianu – a więc budowanie w górach domu parterowego w kształcie litery „L” nie jest najlepszym pomysłem. Jeżeli jednak zamierzamy stawiać dom w cieplejszym zakątku kraju, można pozwolić sobie na nieco większą swobodę w doborze projektu – dom parterowy potrafi przyciągać uwagę bardziej, niż typowe domy z poddaszem lub piętrowe, a dzięki umieszczeniu wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie – dawać poczucie dużej przestrzeni i wygody przemieszczania się.

Warto zwrócić uwagę na istotną zaletę domów parterowych – są one idealne dla rodzin, w których są osoby z trudnością w poruszaniu się. Do tego często są zaprojektowane zgodnie z nowoczesnymi trendami, a więc dominują przestronne pomieszczenia i szerokie korytarze.

Charakterystyczne dla domów parterowych są duże okna – w zależności od miejsca ,w jakim postawimy taki dom, może tu być wspaniała cecha, jeżeli wokół mamy piękne widoki – przy wścibskich sąsiadach może to być jednak krępujące dla domowników.

Projekty domów parterowych – trendy

Obecnie popularnością cieszą się raczej proste bryły, domy parterowe są więc najczęściej prostokątne lub wykończone niewielkim winklem. Domy parterowe są dobrym pomysłem w górach, ponieważ nie wybijają się z krajobrazu, a jeżeli są zaprojektowane w nowoczesnym stylu, z ogromnymi oknami, pozwalają wypocząć i w pełni cieszyć się widokiem.

Często można spotkać się także z domami parterowymi naśladującymi formą stodołę – często są nieco wyższe od zwykłych domów parterowych, jednak zamiast piętra znajduje się w nich antresola. Zapewniają one jeszcze większe poczucie przestrzeni, niż typowe parterowe budynki.

Dla kogo dobry będzie projekt domu parterowego?

Nowoczesne domy parterowe są świetnym pomysłem dla osób dysponujących względnie dużą działką i ceniących sobie nowoczesny design. Łączą one wygodę z bezpieczeństwem, ponadto są najlepszym wyborem dla osób starszych lub z niepełnosprawnościami ruchowymi. W zależności od rozmiaru takiego domu, może on być przytulnym kątem dla pary lub dla całej rodziny. Wadą domów parterowych jest to, że przy takiej samej powierzchni użytkowej, jak piętrowy odpowiednik, dom parterowy zajmie o wiele większą powierzchnię na działce. Dlatego na dom parterowy najlepiej zdecydować się, jeżeli dysponujemy dużą działką.

Projekty domów parterowych – gdzie ich szukać?

Planując budowę domu parterowego mamy do wyboru wiele firm projektujących domy na zamówienie, ale możemy też przebierać wśród gotowych projektów – można je znaleźć np. tutaj: https://pracownia-projekty.dom.pl/projekty_parterowe.html Wybór indywidualnego projektu domu parterowego może mieć sens wtedy, gdy mamy nietypowe oczekiwania lub specyficznie położoną działkę – w przeciwnym wypadku być może lepiej zdecydować się na gotowy projekt, który z pewnością będzie nieco tańszy, a jakością w niczym nie będzie ustępował indywidualnemu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here