długi

W przypadku robienia interesów z firmą, może zdarzyć się taka sytuacja że dana firma u nas zadłuża. W jaki sposób odzyskać swoje pieniądze od firmy? Jednym ze sposobów jest przede wszystkim udanie się po pomoc do komornika. Nakaz zapłaty jest to jeden z rodzajów tytułu egzekucyjnego. Jeżeli nakaz taki zostanie zaopatrzony klauzulą wykonalności, to masz tytuł wykonawczy, z którym możesz zapukać do drzwi komornika. Sprawdź, w jaki sposób zrobić to krok po kroku!

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/jak-odzyskac-dlug-od-firmy/

W jaki sposób odzyskać dług od firmy za pomocą komornika?

Dzięki komornikowi uzyskamy tytuł wykonawczy oraz wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Są to dwa niezbędne elementy, dzięki którym uda Ci się odzyskać swój dwóch. Dokumenty te musisz złożyć w kancelarii komornika sądowego. Sprawdź, jakie możliwości posiada komornik. 

Ile jest w stanie zabrać komornik?

Komornik, któremu została przekazana sprawa egzekucyjna jest w stanie zająć Twojemu dłużnikowi:

• Nieruchomości 

• Pojazdy mechanicznec (takie jak samochód) 

• Wynagrodzenie za pracę 

• Rachunek bankowy 

• Wierzytelność 

• Pawa majątkowe (na przykład aukcji, czy udziału w spółce)

Komornik nie może jednak zająć i rzeczy niezbędnych do funkcjonowania filmy dłużnika oraz jego rodziny tak jak na przykład ubrań noszonych na co dzień, żywności, miejsca do spania, narzędzi niezbędnych do wykonywania pracy. Oczywiście pojazd nie wchodzi tutaj urządzenie do wykonywania pracy, może go zająć komornik. Komornik nie może również zająć świadczeń otrzymywanych w ramach pomocy społecznej. 

Jak odzyskać swoje długi?- działanie krok po kroku

Komorników możemy znaleźć na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Istnieje tam cała lista osób, które mogą nam pomóc. W kancelarii, która jest właściwa dla Sądu Rejonowego w naszej miejscowości, składamy wniosek egzekucyjny z tytułem wykonawczym. Jeżeli nakaz zapłaty zostanie na wydany w elektronicznym postępowaniu upominawczym, to taki wniosek możemy złożyć za pośrednictwem portalu sądu. Pamiętaj, aby mieć przy sobie informacje o majątku dłużnika. Wówczas będziesz poproszony o wskazanie go we wniosku. W przypadku braku takich informacji, komornik sam zabierze się za ustalenie majątku. Nie może on wówczas wezwać dłużnika do złożenia wykazu. Przy pierwszej czynności egzekucyjnej, komornik poinformuję dłużnika o wszczęciu egzekucji. Zostaje przedstawiony mu również opis tytułu wykonawczego. Po zakończeniu takich działań, komornik spisuje dla nas wynik egzekucji. Dostajemy tytuł wykonawczy, jeżeli nie udało nam się odzyskać całego długu. Zaraz po odzyskaniu długu postanowienie egzekucyjne zostanie umorzone. Tak może się stać również w momencie, kiedy tytuł wykonawczy zostanie jeżeli sami będziemy tego żądać. 

Co w przypadku kiedy nie będziemy zadowoleni jest postępowania komornika?

Możemy złożyć w takim przypadku skargę do Sądu Rejonowego. Na taką skargę mamy tydzień od wykonania czynności przez komornika lub też do dnia, w którym dowiedzieliśmy się, że dopuścił się on zaniechania wykonywania swoich czynności zawodowych.

Zobacz też: http://designsekcja.pl/epidemia-koronawirusa/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here