Jak urządzić przedpokój, by był stylowy i praktyczny?

0
820

Przedpokój to wbrew pozorom jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Wszak to pierwsze miejsce, które po wejściu widzą goście. Powinno więc zapraszać ich do przekroczenia progu domu i stanowić jednocześnie funkcjonalną przestrzeń, gdzie będą mogli pozostawić swoje odzienie wierzchnie, czy buty i odnaleźć je przy wyjściu. Zatem warto zastanowić się, jak urządzić przedpokój, by był stylowy i praktyczny, a także jak dopasować do niego oświetlenie.

Jaki styl aranżacji wybrać do przedpokoju?

Są dwie teorie. Jedna mówi o tym, że stylistyka w jakiej utrzymany jest przedpokój ma być podobna do tej w jaka dominuje we wnętrzu, a druga, że może stanowić dla niej kontrast. My jesteśmy zwolennikami pierwszej teorii. Jeśli wybierać kontrast, to jedynie w kolorystyce, co może prezentować się ciekawie, natomiast mieszanie stylu tradycyjnego np. rustykalnego i hi-tech niekoniecznie się sprawdzi. Wyjątkiem może być eklektyzm, gdzie stosuje się podobne materiały i wykończenia. Dlatego styl ludwikowski we wnętrzu można połączyć z przedpokojem w stylu glamour, a styl skandynawski z rustykalnym. W drugim połączeniu i w jednym i w drugim stylu występują drewniane dodatki i wykończenie.

Funkcjonalne meble, które powinny znaleźć się w przedpokoju

Kluczowe znaczenie ma nie tylko dobór odpowiedniego wykończenia ścian i podłogi w przedpokoju, gdzie warto zastosować płytki antypoślizgowe, ale również mebli. W przedpokoju niewątpliwie nie może zabraknąć wieszaka na ubrania lub szafy. Wybór pomiędzy jednym, a drugim zależny jest przede wszystkim od przestrzeni jaką dysponujemy. Jeśli przedpokój jest niewielki lepiej sprawdzi się wieszak postawiony w rogu. Jeśli jest dość długi można zdecydować się w nim na szafę przesuwną. W niewielkim wnętrzu poza wieszakiem można wybrać również pawlacze, w których miejsce znaleźć mogą np. buty, ale również akcesoria, których nie używa się na co dzień, a nie ma na nie miejsca w garderobie. Niezależnie od wielkości przedpokoju warto wyposażyć go również w większy puf, dzięki któremu łatwiej będzie obuć i zdjąć buty. Można postawić również na zestaw mebli do przedpokoju, gdzie znajdziemy połączone w jeden mebel niewielką szafę, wieszak, a także puf, bądź szafkę z szufladami. Jeśli w przedpokoju jest dość miejsca warto wybrać również szafkę na buty, wszak nie ma lepszego miejsca na ich przechowywanie. Dzięki temu zawsze będą pod ręką.

Oświetlenie ma znaczenie – jak doświetlić przedpokój i nie zabrać części przestrzeni użytkowej?

Oświetlenie przedpokoju jest sprawą niełatwą. Lampy nie powinny znajdować się zbyt nisko, aby nie ograniczały przestrzeni użytkowej. Zatem kinkiety muszą być umieszczone w takim miejscu, by ich położenie na narażało na obicia i siniaki. Najlepszym rozwiązaniem do przedpokoju są tutaj oczka led. Zastosowanie sufitu podwieszanego w przedpokoju nie zabiera przestrzeni użytkowej, a dzięki oczkom led światło jest odpowiednio rozproszone. Nie jest dobrym pomysłem umieszczanie w przedpokoju lampy stojącej, która w takim miejscu jest wyjątkowo niefunkcjonalna. Oświetlenie wpustowe sprawdza się tu najlepiej.

Dodatki do przedpokoju – czy warto je wybierać?

Jest pewien dodatek, który musi znaleźć się w przedpokoju, aby zwiększyć jego funkcjonalność. To oczywiście lustro. Ten element wystroju musi być dodatkowo oświetlony, aby mogło ono spełniać swoją rolę w każdej sytuacji, niezależnie od pory dnia. Do jego oświetlenia można użyć kinkietów znajdujących się po dwóch stronach na jednej ścianie. Ważne, by były one raczej płaskie i nie odstawały nadmiernie. Można wybrać również oświetlenie lustra w postaci taśm led. Właściwie w przedpokoju nie warto stawiać na wiele dodatków, aby nie był przesadnie zagracony. Można w nim powiesić niewielkie obrazy lub grafiki w antyramach. W przedpokoju może znaleźć się również parasolnik, który jest niezwykle przydatnym dodatkiem.

Urządzenie praktycznego i stylowego przedpokoju zdecydowanie idzie w parze. Trzeba jedynie pamiętać, by nie przesadzić z ilością dodatków, a także odpowiednio rozmieścić meble, by zapewnić ergonomię wnętrza. Przedpokój jest pierwszym wnętrzem, jakie widzi się po wejściu do środka dlatego powinien być urządzony ze smakiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here