Pokój dla rodzeństwa

Urządzenie pokoju dla rodzeństwa może być wyzwaniem. Szczególnie gdy wspólną przestrzeń zajmują brat z siostrą. Wydzielenie dla każdego z nich swojej strefy i dobranie uniwersalnych dodatków może przyprawiać o ból głowy. Na szczęście na wszystko są sposoby. Sprawdź, jak mądrze urządzić pokój dla rodzeństwa, by uniknąć aranżacyjnej wpadki!

Podziel przestrzeń na strefy

Na początek warto się zastanowić, jak podzielić przestrzeń, by każde dziecko miało swoją strefę prywatną. Możesz to zrobić, wykorzystując meble – regały, komody, szafki nocne – lub po prostu wydzielone miejsca pomalować na dwa różne kolory. Możesz też każdemu z dzieci nakleić w jego przestrzeni inne naklejki ścienne lub tapetę.

Dobrym pomysłem jest oddzielenie stref ażurową ścianką z drewna, która będzie jednocześnie świetną ozdobą pokoju. Jeśli nie chcesz takiej konstrukcji pośrodku pokoju lub zwyczajnie jest on za nią mały, możesz wykorzystać składany parawan.

Wybierz wielofunkcyjne meble

W pokoju rodzeństwa świetnie mogą się sprawdzić meble wielofunkcyjne, które pozwolą zaoszczędzić miejsca. Jeśli pokój jest na tyle duży, można w nim umieścić dwa łóżka na antresoli z biurkami i szafkami pod spodem. W ten sposób każde z dzieci będzie miało swój azyl, miejsce do przechowywania oraz nauki. Innym rozwiązaniem jest wstawienie do pokoju łóżka piętrowego z pojemnikiem na pościel, które zapewnią dodatkowe miejsce do przechowywania.

Nie zapomnij o miękkich dywanach

Jeżeli pokój rodzeństwa jest duży i możesz w nim wydzielić dwie osobne strefy, to możesz się też pokusić o dwa różne dywany do pokoju dziecięcego. Pozwól dzieciom wybrać modele. Może będą chciały mieć podobne, a może zupełnie inne dywany w swoich częściach pokoju. Pamiętaj przy tym, żeby dopasować wielkość dywanów do przestrzeni, którą urządzasz. Zbyt mały dywan będzie dawał wrażenie nieproporcjonalnego wnętrza. Z kolei za duży je przytłoczy.

Do aranżacji pokoju dla dwójki dzieci możesz też wykorzystać dywany do salonu. Zwykle mają one bardziej stonowaną kolorystykę niż te typowo dziecięce. Możesz wybrać jasne dywany bez wzorów lub z figurami geometrycznymi. Ciekawą propozycją są też nieduże dywaniki z frędzlami, które mogą być świetną ozdobą dziewczęcej części pokoju.

Nie zapomnij o dodatkach podkreślających charakter lokatorów

W pokoju dla rodzeństwa warto postawić na praktyczne dodatki, które ułatwią codzienne funkcjonowanie dzieci. Mogą to być stoliki lub regały na książki, półki nad łóżkiem lub kosze na zabawki. Jeśli dzieci lubią wszelkiego rodzaju dekoracje, możecie wspólnie wybrać kilka akcesoriów. Na przykład naklejki na ścianę, tablice suchościeralne, organizery na ścianę, poduszki dekoracyjne, girlandy świetlne lub lampki nocne. Te i inne dekoracje do pokoju dziecięcego znajdziesz w internetowym sklepie Sinsay pod adresem https://www.sinsay.com/pl/pl/.

Wspólne elementy dla spójnej całości

Bez względu na to, jakich lokatorów ma pokój dziecięcy, warto zadbać o to, by dwie osobne przestrzenie tworzyły całość. Możesz wykorzystać jakiś motyw przewodni albo kolor, który obydwoje lubią. Możesz też ustanowić tzw. wspólną strefę, gdzie będzie znajdował się regał na zabawki. Dobrym pomysłem jest ustawienie stolika z krzesełkami lub wspólnego biurka, przy którym rodzeństwo będzie mogło spędzać czas na nauce czy kreatywnej zabawie.

Pomysłów jest naprawdę wiele, a to, jak ostatecznie urządzisz pokój dla rodzeństwa, jest tylko kwestią nieograniczonej wyobraźni. Szukaj inspiracji na każdym kroku. Najlepsze pomysły przychodzą nieoczekiwanie.